Polishunds-SM 2016 | Polishunds-SM 2016
21385
home,page,page-id-21385,page-parent,page-template-default,ajax_updown,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.0.2,vertical_menu_enabled,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive
 

Polishund SM 2016

dalahast2

Välkommen till Dalarna!

Den 8-10 september är det dags för 2016 års upplaga av Polihund-SM som i år avgörs på Lugnet i Falun.

dalahast
8-10 september

Tävlingsprogram

Torsdag 8 september: Falu stad och Lugnets tävlingsarena

  • Kl 09. Mottagning/inskrivning av tävlanden. Sker vid polishuset i Falun.
  • Kl 10. Invigningsmarsch genom Falun. Slutmål är Stora Torget för invigning och tal.
  • Kl 11. Platsliggning i Läroverksparken i centrala Falun. Förarna lämnar hundarna som ska ligga stilla i tio minuter.
  • Kl. 13. Lydnadsmomentet och brottplatsundersökningen startar på Lugnet. Här gäller det för hundarna att söka efter föremål på en arrangerad brottsplats. Hundarna söker fritt och ska tydligt markera upphittade föremål  till sina förare genom att lägga sig ner vid föremålet. Hundarna får inte röra vid föremålen.

Dagen beräknas vara klar ca 19.00 

Fredag 9 september: Skogarna runt Borlänge

  • Under fredagsmorgonen kommer momenten räddningssök och spår att gå av stapeln i skogarna runt Falun och Borlänge. I räddningssöket ska hundarna hitta två ”nödställda” personer samt ett föremål som kan vara en bärplockare och hink. Spåren är ca 1500 meter långt och 120 minuter gammalt. I spåret ska hundarna hitta föremål som både ligger öppet och dolt. (Ej lämpligt  för allmänheten att närvara)
  • Kl 17.00  Provhund i skyddet
  • Kl 18.00 Årsmöte för hundförarförbundet på Lugnetområdet.

Lördag 10 september:  Lugnets tävlingsarena

  • Under lördagen sker skyddsmomenten på Lugnets tävlingsarena. Här ska hundarna angripa en figurant samt avvärja överfall mot sin hundförare.  Klassen spårhundarna genomför inte detta moment utan avslutar med lydnaden.
  • Tävlingar pågår från kl 08.00 fram till ca 16.00 (I skyddshundarnas paus kommer lydnaden ske för spårhundarna.)
  • Prisutdelning modell liten på tävlingsarenan.

Lördag kväll – BANKETT

Bankett på Kopparhatten i centrala Falun med stor prisutdelning!

Lista

Resultat

 

Skyddshundsgruppen:

Slutligt resultat:

NrNamnFöreningHundTotaltLydnadSpårRäddn.sökSkyddPlatsund
111Johanna ChristianssonVästEntre’s Quaax1253217325,5245,25268,25197
222Janne Borggren SydMallekrafts Grabbe1230,75154,25297,75275,25308,5195
39Fredrik LindkvistSthlmBlacknecks Badde1212,5240,25210262316,5183,75
418Paulina LindholmVästRiksdivans Amigo1180,25208,75326,25226279,25140
52Peter NordgrenVästBarvatorpets Buddha Jr1175,25201324254208,75187,5
619Anna Ryden VästKrokasmedens Vilda1169,25171,75321239,5281,75155,25
717Petter FranssonVästHerman von den Sennenquellen1164,75230328,5227,5189,75189
810Pierre NilssonSydFörsvarsmaktens Hulken1136186,5297190,75282,75179
923Johan PetterssonÖstWilses Melvin1132175300237271,25148,75
104Jakob Hyden SthlmImzedrifts Wilde1055,5107,75300246250,25151,5
113Martin EricssonVästKustmarkens Zcooter1040,25144295,5188,75248164
1212Sandra GrothSydTarriqs Devil992,594,5320,25227,25199151,5
138Kjell FlorénVästHedeforsens Tilje981202,25180233232,75133
147Maria MörtbergNorrbJozz av Centaurus953232,25261122264,7573
155Elin JanssonV. NorrlAico av Goldbite917112,75237224,75257,585
1621Lars Åke BlomVästHexefjells Arez910201324,75108158,5117,75
1715Åsa Eriksson HempäläStockholmMarte Foinas Gringo906123,5285,75199,25154143,5
1825Hanna BergelinVästArnold891208,75297,750235149,5
1924Mimmi LindgrenÖstJoggens Qvick890,5115294164,75220,7596
201Martin NordblomVästBlacknecks BTéx875,25225,750229,5274146
2127Annicka MoodenBergslagenHejmdals Etzel867,75142,5268,5133169154,75
2220Janne HedenstedtMittLomåsens Bertil806199259,5024998,5

 

Spårhundsgruppen:

Slutligt resultat:

NrNamnFöreningHundTotaltLydnadSpårSaksök
133Andrea HardieVästChrijer Cruyffi550,7545355150,75
234Helena WilssonVästX-stream’s Affe201,5500151,5
335Emma HederstamSthlmFörsvarsmaktens Izzie10200102
432Tyrannens Brandfarlige ButanNOATyrannens Brandfarlige Butan505000
Deltagare

Tävlande SM ekipage


Skyddshundsgruppen:

 

TävlandeHundFörening
Martin NordblomBlacknecks BTéxVäst
Peter NordgrenBarvatorps Buddha JrVäst
Martin EricsonKustmarkens ZcooterVäst
Jakob HydenImzedrifts WildeSthlm
Elin JanssonAico Av goldbiteV.Norrl
Maria MörtbergJozz Av CentaurusNorrb
Kjell FlorénHedeforsens TiljeVäst
Fredrik LindkvistBlacknecks BaddeSthlm
Pierre NilssonF-maktens HulkenSyd
Johanna ChristianssonEntre´s QuaaxVäst
Sandra GrothTarriqs DevilSyd
Åsa Eriksson HempäläMarte FoinasSthlm
Sandra Axebäck Saadoun ´Nverdani De Sol CasaMitt
Petter FranssonHerman von den SennequellenVäst
Paulina LindholmRiksdivans AmigoVäst
Anna RydenKrokasmedens VildaVäst
Janne HedenstedtLomåsens BertilMitt
Lars åke BlomHexefjells ArezVäst
Janne Borggrenmallekrafts GabbeSyd
Johan PetterssonWilses MelvinÖst
Mimmi LindgrenJoggens QvickÖst
Hanna BergelinArnoldVäst
Anna ljungnerHavrevingens MaxBergsl
Annika MoodenHejmdals EtzelBergsl

 

Spårhundsgruppen:

TävlandeHundFörening
Tyrannens Brandfarlige ButanTyrannens Brandfarlige ButanNOA
Andrea HardieChrijer CruyffiVäst
Helena WilssonX-stream’s AffeVäst
Emma HederstamFörsvarsmaktens IzzieStockholm
Bloggen

På vår blogg finns senaste nytt kring Polishund-SM i Falun.

De som gör det möjligt

Sponsorer

Leverantörer & samarbetspartners

SM i Falun

Bilder

Här samlar vi bilder från tävlingarna. Bidra gärna genom att tagga dina bilder med #polishundsm i sociala medier, alternativt maila oss dina bilder.

Hämta fler
Viktiga telefonnummer

Djursjukvård

AniCura Falu Djursjukhus

Samuelsdalsvägen 2B, Falun
Tel 023-646 10
Öppet: Vardagar 7,30-17,30
Akutvård: Vardagar: 17-21 Helg: 8-21
Telefon under jourtid 070-746 51 50

AniCura Borlängekliniken
Nygårdsvägen 25, Borlänge
Tel: 0243-844 85
Öppet: Vardagar 8-17

Stanna i Falun

Boende

Lugnets camping

Boende sker med fördel på Lugnets camping.

Här erbjuds campingplatser med eller utan el. Stugor finns att hyra liksom mindre hytter.

Bokning görs av tävlande själv. Ange bokningskod: Polishunds SM.

Mer information på  Lugnets campings hemsida.

Frågor och funderingar

Kontakta oss

Ditt namn (obligatorisk)

Din epost (obligatorisk)

Ämne

Ditt meddelande

Adress

Polisen i Borlänge

Box 335 Wallintorget 9

781 24  BORLÄNGE

E-mail
fotspar_nya